Mob. +370 603 02 533

El. paštas: rastine@rekyvosprogimnazija.lt

Kodas: 190530316

PARODA „OLEGAS TRUCHANAS – LIETUVIS, TAPĘS AUSTRALIJOS LEGENDA“

Informacija atnaujinta:

2024 m. sausio 10 d. – vasario 19 d. Šiaulių Rėkyvos progimnazijoje vyksta paroda „Olegas Truchanas – lietuvis, tapęs Australijos legenda“, skirta keliautojo, gamtosaugininko O. Truchano 100-osioms gimimo metinėms. Ši paroda parengta bendradarbiaujant Šiaulių „Aušros“ muziejui ir Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistų klubui.

Olegas Truchanas (1923–1972) gimė Šiauliuose, mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje. Augdamas prie Talkšos ežero, O. Truchanas nuo mažens įsitraukė į vandens sporto veiklas, išmoko plaukti, vėliau pradėjo buriuoti Rėkyvos ežere. Buriavimas sekėsi – jis buvo išrinktas atstovauti Lietuvai jachtų regatoje 1940-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse, tačiau dėl prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo šios žaidynės neįvyko. Baigiantis karui, O. Truchanas pasitraukė į Vokietiją, o 1949 m. emigravo į Australiją. Naujam atvykėliui buvo pasiūlytas darbas Tasmanijoje, cinko kompanijoje. Tad Olegas įsikūrė šioje saloje, kur gyvendamas susižavėjo laukine Tasmanijos gamta, rengė žygius į vietoves, kur dar nebuvo įžengęs joks žmogus. Ekspedicijose O. Truchanas fotografuodavo žmogaus nepaliestą gamtą, grįžęs skaitė viešas paskaitas ir įvairiais būdais ragino saugoti unikalią gamtą. Ypatingai daug jis padarė siekdamas apsaugoti Pederio ežerą ir Gordono upę nuo ekonominių interesų vedamos žmogaus veiklos. Savo gamtosaugine veikla O. Truchanas išgarsėjo Australijoje.

Deja, 1972 m., susiruošęs į kelionę Gordono upe, O. Truchanas žuvo. Tačiau jo kova už gamtos išsaugojimą Australijoje atsimenama ir šiandien. O. Truchano vardas suteiktas retų pušų miškui prie Denisono upės, jo vardu pavadintas Australijos vakaruose stūksantis kalnas, Strano turizmo informacijos centro muziejuje eksponuojamas O. Truchano atminimui skirtas paminklas.

Minint O. Truchano 100-ąsias gimimo metines ir prisimenant jo gyvenimą ir darbus, šiais metais Venclauskių namuose-muziejuje, Šiaulių J. Janonio gimnazijoje ir LR Seime buvo parengta ir eksponuota jam skirta paroda.

Skip to content