Mob. +370 603 02 533

El. paštas: rastine@rekyvosprogimnazija.lt

Kodas: 190530316

Ugdymas karjerai

Informacija atnaujinta:

Darbo laikas:

Vardas pavardėPirmadienisAntradienisTrečiadienisKetvirtadienisPenktadienis
Nijolė Bacienė

(Tiesioginės darbo valandos)
8.00 – 14.0010.40 – 12.00
14.00 – 15.00
8.50 – 14.007.30 – 10.50
11.50 – 13.00
(Nuotolinės darbo valandos)14.00 – 17.0016.00 – 17.0014.00 – 17.0014.00 – 16.00
Živilė Steponavičienė

(Tiesioginės darbo valandos)
8.00 – 11.4011.50 – 12.308.00 – 12.40


Kontaktai:
Nijolė Bacienė, atsakinga už ugdymą karjerai; el. p. nijole.baciene@rekyvosprogimnazija.lt 

Živilė Steponavičienė, atsakinga už ugdymą karjerai pradinėse klasėse, el. p. zivile.steponaviciene@rekyvosprogimnazija.lt (tvarkaraštis priklauso nuo užsiėmimų ir išvykų pradinėse klasėse)

Ugdymo karjerai paslaugų tikslas – padėti mokiniams ugdytis karjeros kompetencijas, būtinas sėkmingam mokymosi krypties, profesijos ar darbinės veiklos pasirinkimui.

Ugdymo karjerai veiklos planai
UGDYMO KARJERAI  2023/2024 m. m. II – OJO PUSMEČIO VEIKLOS  PLANAS
UGDYMO KARJERAI  2023/2024 m. m. I – OJO PUSMEČIO VEIKLOS  PLANAS
UGDYMO KARJERAI  2022/2023 m. m. II – OJO PUSMEČIO VEIKLOS  PLANAS
UGDYMO KARJERAI  2022/2023 m. m. I – OJO PUSMEČIO VEIKLOS  PLANAS

Pagrindiniai dokumentai:
Profesinio orientavimo teikimo tvarkos aprašas
Rekomendacijos dėl karjeros specialistų funkcijų ir profesinio orientavimo paslaugų teikimo švietimo įstaigose
Karjeros specialistų išsilavinimo ir profesinių žinių reikalavimų aprašas
Uždaviniai: Siekiama, kad mokiniai:
– remdamiesi asmenine ateities vizija, keltų karjeros tikslus, sudarytų ir nuolat atnaujintų karjeros planą;
– rastų ir efektyviai naudotų karjeros informaciją;
– pažintų karjerai svarbias asmenybės charakteristikas, socialinę aplinką ir socialinių vaidmenų  įvairovę;
– mokymosi ir laisvalaikio veiklose taikytų ir tobulintų karjerai svarbiausias bendrasiąs  kompetencijas;
– būtų pasirengę sėkmingai pereiti į kitą karjeros (mokymosi ar darbo) aplinką.
Mokiniams teikiamos individualios bei grupėse konsultacijos, kuriose:
– atliekami testai, kurie padeda išsiaiškinti savo stipriąsias bei silpnąsias puses, polinkį į tam tikrą veiklą;
– padedama išsiaiškinti profesinį kryptingumą, pasirinkti profesiją;
– teikiama pagalba sprendžiant karjeros, mokymosi ir / ar asmenines problemas;
– padedama priimti sprendimus, susijusius su karjeros ar mokymosi pasirinkimais;
– padedama kelti mokymosi, karjeros ir / gyvenimo tikslus ir rasti adekvatų būdą juos įgyvendinti;
– padedama spręsti klausimus, susijusius su karjeros planavimu – mokymusi (mokinio ugdymo plano suderinimas su mokinio karjeros planu, periodiniai planų aptarimai), švietimo teikėjo, mokymosi ar studijų krypties, mokymosi formų rinkimasis) ir profesinės veiklos rinkimusi;
– mokoma rasti ir efektyviai naudoti karjeros informaciją;
– supažindinama su Šiauliuose veikiančiomis institucijomis, kurios teikia profesinio informavimo ir konsultavimo paslaugas (Šiaulių darbo biržos Jaunimo darbo centru,);
– supažindinama su kintančiu darbo pasauliu;
– supažindinama su mokymosi visa gyvenimą galimybėmis;
– mokoma susidaryti karjeros planą;
Mokoma naudotis puslapiais internete:
www.mukis.lt
www.smm.aikos.lt
www.karjera.puslapiai.lt
www.euroguidance.lt
www.studijos.tv3.lt
www.uzt.lt
Informacijos paieška internetinėse svetainėse
Profesinio kryptingumo, savęs pažinimo ir gebėjimų nustatymo testai
www.euroguidance.lt – testai pateikti skyrelyje “Karjeros planavimo žingsniai”., www.renkuosias.lt – interesų ir gebėjimų klausimynas.
www.uzt.lt – diferencinis diagnostinis ir darbo paieškos aktyvumo klausimynai; interesų profilis; asmenybės ir aplinkos suderinamumo testas; sėkmės poreikio įvertinimo skalė.
Profesijos
www.karjera.puslapiai.lt – profesijų aprašai su nuotraukomis; giminiškos profesijos; susisteminta informacija, galinti padėti pasirinkti profesiją.
www.aikos.smm.lt – Lietuvos profesijų klasifikatorius.
www.euroguidance.lt – el. knygų “Profesijų aplankas”, “Beveik šimtas profesijų Jums”, Profesijų vadovas 2007” versijos; skyrelis apie mokslą, darbą, karjerą “Tavo karjeros mokykla”.
www.studijos.tv3.lt– profesijų aprašai, informacija būsimiems studentams.
Įsidarbinimo galimybės
www.euroguidance.lt – el. knygų “ pagalbą ieškantiems darbo”, “Naudingi patarimai ieškantiems darbo” versijos.
www.uzt.lt – Užimtumo tarnyba.

Birželio 13 dieną Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 8b klasės mokiniai vyko į Šiaulių apygardos teismo Teismų istorijos muziejų, kur Šiaulių apygardos teismo teisėjas Alfredas Vilbikas susipažindino su teisėsaugos istorija, papasakojo, kaip Lietuvoje teisingumas buvo vykdomas nuo viduramžių iki šių dienų. Mokiniai pamatė teismų dokumentus, teisėjų mantijas, antspaudus, aplankė viduramžių teisingumo kambarį, kur susipažino su viduramžių teismo procesu, įrankiais ir bausmėmis. Vėliau teisėjas papasakojo, kur studijuoti norint tapti teisėju, kiek metų tai trunka, kokias asmenines savybes dera ugdyti, į kokius mokomuosius dalykus reikia atkreipti dėmesį. Dėkojame teisėjui už įdomiai pateiktą informaciją.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Birželio 7 dieną į Rėkyvos progimnaziją atvyko UAB „Busturas“ Plėtros ir marketingo skyriaus vadovė Raimonda Pelutienė. 6a klasės mokiniai susipažino su vairuotojo, kontrolieriaus, IT specialistų profesijomis, sužinojo, kokias paslaugas teikia ši įmonė. Mokiniai domėjosi charakterio savybėmis, kurios reikalingos norint dirbti  šioje įmonėje, bei mokymo įstaigomis, kuriose galėtų įgyti norimą kvalifikaciją šiam darbui. Aptarimo metu gera buvo girdėti, kad R. Pelutienės nuoširdus bendravimas mokiniams patiko ir jie daug sužinojo apie šią įmonę bei jos darbuotojus.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Gegužės 29 d. 4A klasės mokiniai lankėsi Šiaulių technologijų mokymo centre, Menų ir grožio paslaugų skyriuje, kur susipažino su siuvėjo profesija pagal OPA (ankstyvojo profesinio orientavimo) programą. Vyko užsiėmimas „Piniginės-vokelio iš veltinio siuvimas, dekoravimas“. Profesijos mokytoja metodininkė Meilutė Jarašūnienė pasakojo, su kokiomis priemonėmis dirba siuvėjai, kokios piniginės buvo anksčiau, parodė daug pavyzdžių. Ketvirtokai išbandė įvairius rankinius siuvimo dygsnius, rinkosi audinius, derino spalvas, dekoracijas ir pasigamino piniginę-vokelį. Mokiniams užsiėmimas labai patiko. Dėkojame profesijos mokytojai.

4A klasės vadovė Ilona Kievišienė, karjeros specialistė Nijolė Bacienė.

2024m. gegužės 17 dieną Šiaulių Rėkyvos progimnazijos pirmokai ir mokytojos, progimnazijos sveikatos specialistė, Rėkyvos progimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus grupės „Kiškiai“ auklėtiniai ir auklėtojos dalyvavo renginyje „Pasimatuok kariškio batus“. Jį organizavo 1a klasės mokinės Estėjos tėtis Tomas Ivanovas. Visi susipažino su kariškio profesija. Dėkojame T. Ivanovui.

Vita Ravkienė, 1a klasės mokytoja

Gegužės 20 d. Šiaulių Rėkyvos progimnazijos pirmokai ir mokytojos susitiko su 1a klasės mokinio Eriko tėčiu Mariumi Kavaliausku – gamtos fotografu. Susitikimo pokalbio tema ž „Miško gyventojai“. Mokiniai susipažino su gamtos fotografo profesija, mokėsi atpažinti miške gyvenančius žvėris.

Mokytoja V. Ravkienė

Gegužės 30 dieną 6b klasės mokinės Mildos tėtis pakvietė Rėkyvos progimnazijos mokinius apsilankyti savo darbovietėje UAB „Rol Lithuania“ . Šios įmonės viena iš misijų yra išplėtoti žiedinę ekonomiką ir tvariau naudoti išteklius. Tai įgyvendinti padėjo visame pasaulyje įsteigti padaliniai. ROL galima rasti net 8 skirtingose pasaulio šalyse. Įmonė yra viena iš lyderiaujančių tiekėjų, gaminančių didžiausią kiekį klientams pritaikytų elektra reguliuojamo aukščio stalų kojų sistemų. Mokiniai susipažino su įmonės istorija, apžiūrėjo gamybines patalpas bei patys galėjo ,,pasimatuoti“ profesiją išbandydami įvairias veiklas. Už roboto programavimą gavo net diplomus turint omenyje, kad po kelerių metų su tikru diplomu atvyks dirbti į šią įmonę.

Nuoširdžiai dėkojame Mildos tėčiui bei visam kolektyvui už šiltą, jaukų priėmimą.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Gegužės 20 dieną 5, 6a, 7 ir 8b klasių mokinės vyko į  Šiaulių apskrities televiziją. Įmonės direktorė Evelina Mažeikienė įdomiai papasakojo apie savo karjeros pradžią,  vėliau supažindino su žurnalisto, operatoriaus, montuotojo, laidų vedėjo profesijomis, kurių atstovai kartu sukuria ir palaiko kokybišką transliacijos turinį. Pakvietė į jų darbo vietą. Darbuotojai papasakojo apie savo darbą, asmenines savybes, reikalingas šiems darbams atlikti. Mokinės turėjo galimybę pamatyti naujienų studiją, kur transliuojamos žinios, įvairios laidos, studijos dekoracijas, apšvietimą, kameras ir kitą įrangą, reikalingą televizijos laidoms. Pabandžiusios įrašyti orų prognozę, išgirdo ne tik savo balsą, bet sužinojo, kaip taisomos nežymios klaidos. Grįždamos į progimnaziją moksleivės dalijosi patirtais įspūdžiais ir geromis emocijomis, suprato, kad darbas televizijoje reikalauja ne tik žinių ir įgūdžių, bet ir daug atsidavimo, kūrybiškumo bei gebėjimo greitai prisitaikyti prie kintančių aplinkybių.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistę

Gegužės 9 dieną 6b, 7, 8a, 8b klasių mokinės lankėsi Šiaulių Technologijų mokymo centro Menų ir grožio paslaugų skyriuje, kur susipažino su kirpėjo, floristo, vizualinės reklamos gamintojo, kosmetiko, dekoratyvinio apželdinimo darbuotojo, fotografo specialybėmis. Apie šių specialybių mokymo programas, darbo perspektyvas pabaigus mokslus paprastai ir aiškiai papasakojo profesijos mokytoja Virginija Damskienė. Dėkojame už suteiktas žinias, nes į progimnaziją grįžome praturtinę savo žinių bagažą.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

2024 m. gegužės 2 d.  4A ir 4B klasės mokiniai susitiko su vienu iš UAB „Cherry servers“ įkūrėju, technikos direktoriumi Mariumi Žalinausku. Mokiniai susipažino su IT specialisto profesijomis: tinklo administratoriaus, programuotojo, techninės dalies specialistu. Svečias, išsiaiškinęs mokinių pamėgtus mokomuosius dalykus, įtraukiai papasakojo apie kompiuterio kodavimą, demonstravo serverį ir jo detales, net prakalbo ispaniškai. Ar įmanoma kodavimą suprasti be kompiuterio? Taip, pradžiai tam tereikia keturių mokinių, kurie moka pakelti/nuleisti ranką. Išmokius specialių komandų ir pasitelkus dar daugiau mokinių turėtume „gyvąjį“ kompiuterį. Specialistas paskatino mokinius domėtis visais dalykais, ypač užsienio kalbomis, nes nežinai, kuo teks dirbti ir įgyti patirties ateityje; kiek teks dirbti, kol gausi pirmąjį atlyginimą. Svečias rekomendavo derinti mokslą su darbu, keliant savo paties kvalifikaciją.

Živilė Steponavičienė, ugdymo karjerai specialistė

2024 m. balandžio 29 d.  4A klasės mokiniai susitiko su rašytoja Ilona Ežerinyte (knygų „Šunojaus diena“ ir „Verksnių klubas“ autore). Rašytoja atskleidė paslaptį, kaip grožinės literatūros kūrėjai dirba pasitelkę vaizduotę. Mokiniai pabandė įsivaizduoti jau atmintyje „įsirašytus“ vaizdinius, o netrukus ėmė kurti naujus, pasitelkę fantaziją.

Živilė Steponavičienė, ugdymo karjeros specialistė

2024 m. balandžio 29 d. grupė Šiaulių Rėkyvos progimnazijos mokinių lankėsi įmonėje UAB ,,Ltintus”. Moksleivius pasitiko įmonės žmonių vystymo ir mokymo specialistė Dainora Dieliautienė, kuri palydėjusi mokinius į įmonės gamybines patalpas supažindino su langų gamybos procesu, pasakojo apie įmonėje dirbančių žmonių profesijas, rodė jų darbo vietas. Didesnė dalis darbo vietų kompiuterizuotos, dirba robotai. Po apsilankymo gamybinėse patalpose mokiniai buvo pakvieti į konferencijų salę, kur Dainora pasakojo apie įmonės įkūrėjus, polimerinių langų eksportą į JAV, bei ekologiją, kai už kiekvieną pagamintą langą pasodinamas vienas medis. Įmonė jau yra pagaminusi daugiau kaip 600 tūkstančių langų, tad reikia įsivaizduoti, koks miškas auga. Medžių sodinimas yra vienas iš įmonės prioritetų. Įmonei reikalingi įvairių profesijų žmonės. Projektavimo, programavimo darbus atlieka įmonėje dirbantys IT specialistai, inžinieriai. Įmonėje specialistams būtina gerai mokėti anglų kalbą.

Dėkojame Dainorai už įdomų įmonės darbuotojų profesijų pristatymą ir skatinimą tikėti savo jėgomis, ieškoti tinkamiausio karjeros kelio.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Balandžio 22 dieną  5 ir 7 klasių mokiniai vyko į Šiaulių turizmo informacinį centrą, kur turizmo vadybininkės-edukatorės Asta Sipavičienė ir Rita Valančiūtė pristatė gido, edukatoriaus, turizmo vadybininko profesijas. Jos džiaugėsi, jog kiekviena diena vis kitokia, nes Šiaulių miestu domisi nemažai turistų. Reikia būti smalsiam, domėtis istorija, kad gebėtum sudominti turistus, pasiūlyti įdomius maršrutus, objektus, edukacijas. Svarbiausias turizmo vadybininko darbas – pakviesti kuo daugiau svečių, kaip pajuokavo „parduoti Šiaulių miestą“ istoriniais faktais, padavimais, kultūriniais paminklais, reikia surasti svečiams pramogų, maitinimo vietų, transporto priemonių, apgyvendinimo paslaugas teikiančių įstaigų.  Edukatorės, atsakiusios į visus mokiniams rūpimus klausimus, pakvietė  pasidairyti Baltų kultūros pažinimo centre, kur per pojūčius – klausą, regėjimą, lytėjimą, galima lengvai įsisavinti baltų kultūrinį paveldą.
          
Dėkojame Astai ir Ritai už įdomų, įsimintiną šių profesijų pristatymą.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Balandžio 18 d. Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje vyko Respublikinė 7-8 kl. mokinių, mokytojų, ugdymo karjerai specialistų konferencija „Drąsiais žingsniais karjeros link“. Konferencijos metu mokiniai pristatė juos dominančias profesijas,  o kai kurie kalbėjo apie  savo ateities profesijas. Mūsų progimnazijos 6a klasės mokinė Eva E.  konferencijos dalyviams papasakojo apie pomėgį skaitymui, gamtai ir kaip šis pomėgis gali padėti pasirinkti svajonių profesiją. Po pranešimų konferencijos dalyviai dirbo savęs pažinimo dirbtuvėse „Tikslų kėlimas ir laiko planavimas“, kurias pristatė UAB „Kalba.lt“ karjeros centro vadovė Renata Škimelienė bei užsiėmimo „Trys žingsniai į sėkmę. Trys praktiniai patarimai, kaip tapti sėkmingesniu ir tai suvokti“  vadovas LCC moksleivių akademijos koordinatorius ir dėstytojas Emilijus Gricius.

Dėkojame konferencijos organizatoriams, nes tai dar vienas žingsnis į savęs ir profesijų pasaulio pažinimą.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Balandžio 17 dieną Rėkyvos progimnazijos 8a, 8b, ir 7 klasių mokiniai stebėjo UAB „Ignitis“ nuotolinę interaktyvią pamoką „Atrask save energetikoje“. Jos metu mokiniai sužinojo apie energetikos sektorių, jo įdomybes. Energetikai papasakojo, kaip elektra atkeliauja į mūsų namus, kaip gaminama energija, kaip tapti išmaniu jos vartotoju. Tikėtina, kad išmanus vartotojas mažins energijos švaistymą ir kurs tvarią ateitį. Tokių pavyzdžių jau yra Nyderlanduose ir kitose šalyse. Mokiniai virtualiai galėjo pasivaikščioti po Kauno kogeneracinę jėgainę, kuri atliekas paverčia šilumos ir elektros energija. Energetikos ir technikos muziejaus Virsmo salėje, kurioje vyko ši įtraukianti visus pamoka, mokiniai išgirdo įspūdingą muzikinį pasirodymą su Tesla ritėmis , kurį atliko kompozitorė, elektroninės muzikos kūrėja ir atlikėja,  „MAMA“ statulėlės laimėtoja Monikaze.

Vėliau mokiniai sužinojo, ką šioje įmonėje veikia robotizavimo programuotoja, aplinkosaugininkė, energetikas, elektros inžinierius, automatikas, chemikė inžinierė,  susipažino su šių profesijų darbo vieta, veikla, sužinojo, kur mokėsi šių profesijų atstovai, ir išklausė jų linkėjimus renkantis karjerą.

Nijolė Bacienė, Živilė Steponavičienė, ugdymo karjerai specialistės

Balandžio 16 dieną į Rėkyvos progimnaziją atvyko UAB „Ignitis“ vyresnioji sistemų administratorė Reda Kazlauskienė ir 3b, 4a, 4b, 8a klasių mokinius supažindino su energetiko profesija. Paminėjo, kad energetika – modernios visuomenės ateitis, kur prireiks daug kvalifikuotų specialistų. Skatino mokinius būti žingeidžiais, drąsiau svajoti, daugiau dėmesio skirti tiksliesiems mokslams. Susitikimo metu mokiniai išgirdo apie tvarios energijos išgavimo būdus, galėjo pasimatuoti energetikos darbuotojų kasdieninėje darbinėje veikloje naudojamus rūbus: apsauginį šalmą, dielektrines pirštines, guminius batus, pamatyti požeminio kabelio sudėtį, jo apsaugą nuo pažeidimų, iš arčiau sužinojo, kaip atrodo elektrą taupančios lempos vidus. Profesijos pažintinio vizito pabaigoje visi buvo nustebinti dovanėlėmis: spalvinimo knygelėmis, rašikliais, dėklais kortelėms ir už teisingai atsakytus klausimus – netgi kojinėmis su „Ignitis“ logotipu.

Dėkojame Redai už suteiktas žinias, padrąsinimus renkantis svajonių profesiją.

Nijolė Bacienė, Živilė Steponavičienė, ugdymo karjerai specialisitės

Kovo 28 dieną 8a ir 8b klasių mokiniai lankėsi UAB „Venta LT”, kurios gyvavimo istorija skaičiuojama nuo 1931 m., kai ponai M. Raiko ir J. Rodo įsteigė baldų fabriką. Mokiniai susipažino su konstruktoriaus darbu, pamatė, kaip keitėsi projektavimo brėžiniai nuo tų laikų, kai dar nebuvo kompiuterių. Vėliau, vaikščiojodami po gamybos patalpas, moksleiviai pamatė visą kėdžių, stalų atsiradimo procesą  nuo medienos iki supakuoto prekybai produkto. Įspūdį paliko darbotuotojai, kurie neatostogauja, neserga, nepavargsta – tai staklės-robotai, kurie tiksliai gamina detales, tačiau dirbant šalia jų privaloma griežtai laikytis taisyklių, kad neįvyktų nelaimingų atsitikimų. Aštuntokai stebėjo stalių, surinkėjų, dažytojų, siuvėjų, apmušėjų atliekamus darbus ir  suprato, kad įmonė stengiasi apsaugoti darbuotojus nuo triukšo, dulkių, kvapų, aprūpindami juos ausinėmis, respiratoriais, darbo drabužiais. Galiausiai ir patys mokiniai gavo užduočių: rasti seniausią ar jų gimimo metais pagamintą kėdę, surinkti kėdę be instrukcijos. Mokiniai sužinojo, kas svarbu norint įsidarbinti  šioje įmonėje. Už įtraukiantį, įdomų  šios įmonės darbuotojų profesijų pristatymą dėkojame Jovitai Poderytei.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Kovo 18 d. 8a ir 8b klasių mokiniai apsilankė „Funky Barbershop“ vyrų kirpykloje, kur barberis Dovydas pasakojo apie vyrų kirpėjo-barberio profesiją. Mokiniai sužinojo, kad barberio profesija yra daugiau nei tiesiog kirpimas. Tai meno forma, profesija, kurioje kiekvienas žingsnis virsta sukūrimo procesu, kupinu kūrybiškumo ir iššūkių. Barberiai vyrams padeda išlaikyti tvarkingą, stilingą, prižiūrėtą išvaizdą. Jų kompetencijos apima įvairius įgūdžius ir žinias, kaip antai:

– plaukų kirpimo techniką;
– barzdos priežiūrą;
– šukuosenų korekciją;
– stiliaus ir mados tendencijas;
– produktų žinias;
– higieną;
– komunikacijos ir bendravimo įgūdžius.

Dovydas įdomiai pasakojo apie savo, kaip barberio, karjeros kelią, paminėjo, jog pati pradžia kėlė iššūkių, juokėsi iš pirmojo mėnesio uždarbio. Bet laikui bėgant, pasak jo, praktikoje įgytos žinios, gebėjimai, domėjimasis šia profesija padėjo sukurti aukštą savivertę ir pagarbą savo profesijai.

Dėkojame už jaukų priėmimą ir įdomų savo profesijos pristatymą Dovydui Šimkui.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

2024 m. kovo 12 d. Rėkyvos progimnazijoje viešėjo UAB „Telia“ atstovai. Jie pristatė 5-8 klasių mokiniams projektą „Nacionalinis IT iššūkis“ ir supažindino su programuotojo darbu. Svečių tikslas – sudominti jaunimą programavimu. Ir jiems tai pavyko. Dauguma mokinių iškart skanavo QR kodą ir jungėsi prie projekto. Nors konkurse gali dalyvauti tik 7-9 klasių moksleiviai, jaunesnieji nusiteikę palaukti ir praktikuotis nemokamomis edukacinėmis priemonėmis. Mokiniai realiai išvydo, kaip kuriamas internetinis puslapis, kokias programavimo priemones rekomenduojama išbandyti ar net pasitelkti dirbtinio intelekto pagalbą.

Živilė Steponavičienė, ugdymo karjerai specialistė

Vasario 28 dieną 6 klasės mokiniai lankėsi Šiaulių banke, kur susipažino su banko darbuotojų profesijomis. Sužinojo, jog čia reikalingi finansų analitikai, finansų konsultantai, IT specialistai ir kt. Banko darbuotojai teikia įvairias paslaugas klientams, pvz., indėlių priėmimą, paskolų išdavimą, finansinių produktų pardavimą, pataria dėl investicijų strategijų, pensijų planavimo, draudimo ir kitų finansinių klausimų. Norint tapti banko darbuotoju, paprastai reikalingas aukštasis išsilavinimas finansų, ekonomikos, vadybos srityse.

Mokiniai ne tik susipažino su banko darbuotojo profesijomis, bet ir sužinojo pinigų atsiradimo istoriją, pateikė daug klausimų, klabėjosi apie savo finansų valdymą, taupymą, naudojimąsi banko paslaugomis. Taip pat moksleiviai dalyvavo trumpoje viktorinoje, kur už teisingus atsakymus buvo apdovanoti rašikliais, raktų pakabukais, kortelių įdėklais.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Vasario 9 dieną 7 ir 8 klasių mokiniai dalyvavo Šiaulių techninės kūrybos centro organizuojamoje iniciatyvoje „Merginos moksle 2024“. Nuotolinio renginio metu mokiniai susipažino su mechanikos inžinierės, funkcinio maisto mokslininkės, aplinkos apsaugos specialistės, gydytojos hematologės profesijomis. Iniciatyvos tikslas – paskatinti merginas rinktis specialybes, susijusias su technologijomis bei populiarinti STEAM krypties mokslus.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Vasario 7 dieną 6 klasės mokiniai vyko į Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą susipažinti su policininko profesija. Mokiniai apsilankė areštinėje, sužinojo, kokiais atvejais ir kuriam laikui žmonės areštuojami, ar jie maitinami, ar rūpinamasi jų sveikata, ar nekelia pavojaus policijos darbuotojams. Vėliau šeštokai stebėjo vaizdo medžiagą, sužinojo, kad policininko pagrindinė atsakomybė yra užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą. Tai apima ne tik nusikalstamumo prevenciją, bet ir bendruomenės paramos teikimą, atsakymus į skundus ir nusiskundimus, dalyvavimą bendruomenės renginiuose, siekiant užmegzti ryšius ir geriau suprasti vietinius poreikius.
Svajojantiems tapti policijos pareigūnais buvo patarta rūpintis savo sveikata, fiziniu pasirengimu, nepriekaištinga reputacija, nurodyta, kur ir kiek mokytis. Taip pat buvo atsakyta į visus pateiktus klausimus. Po šio vizito norinčių tapti policininkais skaičius padidėjo, nes informacija buvo pateikta įdomiai ir vaizdžiai.
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Sausio 22 dieną progimnazijoje lankėsi UAB „Busturas“ Plėtros ir marketingo skyriaus vadovė Raimonda Pelutienė. Ji 6B klasės mokiniams papasakojo apie įmonėje dirbančiųjų profesijas. Joje dirba  autobusų vairuotojai, vadybininkai, buhalteriai, inžinieriai, mechanikai, IT specialistai, dizaineriai. Viena iš pagrindinių „Busturas“ vertybių yra klientų patogumas. Įmonė įsipareigoja užtikrinti, kad kiekvienas keleivis jaustųsi saugus ir patenkintas, diegia aplinkai draugiškas technologijas, naudoja ekologiškus degalus ir skatina keleivius rinktis viešąjį transportą, taip mažinant aplinkos taršą. Minėdami dieną be automobilio, įmonės atstovai  organizuoja lenktynes įvairiomis transporto priemonėmis. Mokiniams buvo įdomu sužinoti, kaip susigrąžinti pamestus daiktus, kokios nuolaidos taikomos naudojantis ŠiauliaiBus programėle, kiek uždirba įmonėje dirbantys įvairių profesijų atstovai, kaip tapti šios įmonės vairuotoju. Aptarimo metu, šeštokai už įdomius klausimus buvo paskatinti atšvaitais, kurie leis dar saugiau jaustis grįžtant po pamokų į namus.

 Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

2024 m. sausio mėn. 15 d. į 5 klasės valandėlę atvyko Reda Kazlauskienė, vyresnioji sistemų administratorė, iš UAB įmonės „Ignitis“.  Penktokai sužinojo, kad  šios įmonės energetikos sektoriuje dirba 75 profesijų darbuotojai. Tai  inžinieriai, projektų vadovai, mokslininkai, energetikos konsultantai, elektrikai ir kt. Energetikos kelias dažnai prasideda nuo elektriko – specialisto, kuris atsakingas už elektros tinklų priežiūrą ir remontą. Elektrikas turi suprasti elektros srauto principus, mokėti atlikti techninį aptarnavimą ir spręsti elektros instaliacijos problemas. Einant į platesnės specializacijos sritį, elektrikas gali tapti energetiku. Energetikai daugiausiai dirba elektros tiekimo įmonėse ir yra atsakingi už visų elektros tinklų veikimą. Ši profesija jau reikalauja gilesnių žinių apie elektros inžineriją, automatiką ir energijos vartojimą, reikia nuolat mokytis ir sekti naujoves elektros ir energetikos srityse. Mokiniai ne tik išgirdo, pamatė vaizdo medžiagą apie šias profesijas, bet ir pasimatavo elektriko batus, pirštines, sužinojo, kokie elektros laidai tiesiami po žeme, kaip energiją taupanti lemputė atrodo iš vidaus. Šį susitikimą penktokams primins linkėjimas būti žingeidžiais ir  dovanėlės: užduočių knygelė apie energijos taupymą, rašikliai, atšvaitai, lankstinukai, lipdukai. Dėkojame Redai už įdomų šių profesijų pristatymą.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Gruodžio 18 dieną 3A klasės mokiniai vyko į Šiaulių technikos centrą pasigaminti rankų darbo raktų pakabukų, sužinoti, kaip žmonės tampa verslininkais, kur mokiniai gali parodyti savo verslumą.

Mokytojas, projektų vadovas Gintautas Jazdauskas užsiėmimą  pradėjo nuo vaizdingo pasakojimo apie tai, kaip kalėdinės eglutės puošiamos įvairiuose pasaulio kampeliuose, kokios medžiagos naudojamos jų puošybai. Vėliau mokiniai  ant specialaus plastiko piešė eglutes, puošė jas spalvotais žaisliukais. Paruoštą darbą apkirpo ir kaitino specialioje krosnyje. Trečiokams buvo įdomu matyti, kaip iš didelio piešinio virsta nedidelė daili, išlaikiusi visas spalvas pakabuko detalė, beliko tik ją prikabinti ir rankoje atsidūrė dailus pakabukas.

Mokytojas paminėjo, kad savo rankų darbelį galima padovanoti, parduoti mugėje. Tai gali virsti mažyčiu verslu, kur gaminami unikalūs produktai. Visuomenė tampa vis labiau linkusi rinktis tvarius ir ekologiškus sprendimus. Rankų darbo aksesuarų verslas pritraukia sąmoningus pirkėjus, nes daugelis verslininkų renkasi tvariai išgautas medžiagas arba perdirbtus resursus. Tai ne tik atitinka šiuolaikinius vartotojų lūkesčius, bet ir atveria naujas rinkos galimybes.

Mokiniai atsisveikino laimingi, besidžiaugdami savo kūrybiško darbo produktu.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Laima Šurnaitė-Plauškienė, 3a klasės vadovė

Vakar, gruodžio 12 dieną, progimnazijoje vyko susitikimas su įmonės  „Ignitis“ vyresniąja sistemų administratore Reda Kazlauskiene. Tai buvo puiki galimybė pažvelgti į elektros pasaulį kitaip, išgirsti įdomius faktus apie pažangias elektrines. Aštuntokai sužinojo, kas yra energetikos sritis, kad kiekvienas įrenginys namuose turi savo elektros pėdsaką ir kaip mažos kasdienės priemonės gali prisidėti prie tvaraus energetikos vystymo. Mokiniai išgirdo, kad  technologijos nuolat keičiasi palengvindamos energetikų darbą ir kad šioje srityje gali dirbti įvairių profesijų atstovai. Šiai sričiai reikalingi netgi teisininkai, informacinių technologijų specialistai, elektrikai, vadybininkai ir kt.

Esame dėkingi ,,Ignitis“ atstovei už įdomų ir šviesų pasakojimą, priemonių demonstravimą, dovanėles, informacinius lankstinukus. Visa tai paliko nuostabių minčių apie tai, kaip galime prisidėti prie energijos tvarumo, kokias žinias derėtų gilinti, norint ateityje tapti vienu iš šios srities specialistų.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Gruodžio 11 dieną 5 ir 8A klasės mokiniai lankėsi Šiaulių techninės kūrybos centre, kur susipažino su kosmetologijos istorija ir kosmetologo profesija.

Kabinete mokiniai trumpam tapo  odos šveitiklių gamybos meistrais. Jie eksperimentavo su natūraliais ingredientais – cukrumi, druska, malta kava, cinamonu, aliejais. Mokėsi ne tik kurti savo unikalų produktą, bet ir suvokė, kaip šie ingredientai veikia odą – drėkina, stangrina, gaivina, atpalaiduoja.

Dėkojame pavaduotojai ugdymui Julijai už suteiktas žinias ir naudingai praleistą laiką.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Gruodžio 6 dieną 6B ir 6A klasių mokiniai vyko į Šiaulių techninės kūrybos centrą, kur sužinojo, kad kosmetologija yra mokslas ir praktika, skirta grožio priežiūrai, odos sveikatai ir išvaizdai gerinti. Šios srities istorija siekia senovės laikus, kai žmonės naudojo natūralius ingredientus ir metodus savo išvaizdai palaikyti. Egiptiečiai buvo vieni pirmųjų, kurie pradėjo naudoti kosmetiką, jie kūrė įvairius grožio produktus, tokius kaip akių šešėliai, lūpų dažai, kvepalai, aliejai. Išklausę įdomų, vaizdingą pavaduotojos ugdymui Julijos Muningienės  pasakojimą, mokiniai buvo aprūpinti įvairiais ingredientais, tokiais kaip rudasis cukrus, druska, alyvuogių aliejus, kavos, cinamono milteliai ir kvapnieji aliejai. Šeštokai mokėsi ne tik sukurti unikalų odos šveitiklį, bet ir diskutavo apie tai, kaip šie ingredientai veikia odą, kokie yra jų privalumai ir trūkumai. Ši užduotis leido mokiniams suvokti, kad kosmetologo profesija neapsiriboja tik parduotuvėse pirktinų produktų naudojimu, bet gali būti siejama su kūrybiškumu ir gebėjimu suprasti, kaip natūralūs produktai gali turėti teigiamą poveikį odai.

Nijolė Baicienė, ugdymo karjerai specialistė

Gruodžio 4 dieną 6A, 7 ir  8B klasių mokinės vyko į Šiaulių Rėkyvos progimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrių, kur susipažino su ikimokyklinio ugdymo pedagogo ir jo padėjėjo profesijomis. Šios įstaigos vedėja Renata Jonaitienė sudarė galimybę stebėti ikimokyklinio ugdymo pedagogo kasdienybę, pamatyti, kaip kuriama motyvuojanti ir saugi mokymo aplinka mažiesiems. Vizito metu mokinės aktyviai bendravo su pedagogais ir jų padėjėjais, sužinojo, kad šios srities specialistams būtina meilė vaikams ir noras dirbti su jais, kantrybė, kūrybiškumas, didaktiniai įgūdžiai, gebėjimas pajausti  ir suprasti vaikų jausmus bei poreikius, supratimas apie vaikų vystymąsi.

Dėkojame skyriaus vedėjai Renatai  ir pedagogams už šiltą priėmimą ir įgytas žinias.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

2023-12-01 Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 1A klasės mokiniai ir mokytoja V. Ravkienė susitiko su pirmoko Reino močiute Danute Bukantiene. Ji dirba Šiaulių m. savivaldybės Globos namų socialine darbuotoja. Ji organizavo renginį “SUSIPAŽINKIME”, skirtą paminėti Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Mokiniai sužinojo, ką veikia socialinė darbuotoja su neįgaliais žmonėmis. Mokiniai diskutavo apie žmones su negalia: akluosius, kurčiuosius ir kaip jiems padėti. Sužinojo apie aklųjų Brailio raštą. Simuliacinių žaidimų pagalba pajuto, kaip jaučiasi asmenys, turintys tam tikras negalias. Mokiniai išsakė savo nuomonę, kad socialinio darbuotojo profesija labai svarbi.

Mokytoja Vita Ravkienė

Lapkričio 27 d. vyko 5-8 klasių viktorina „Profesijų miksas“. Jai mokiniai ruošėsi keletą mėnesių –  rinko informaciją apie patinkančią profesiją ir ją pristatė renginio metu. Atsakydami į klausimus mokiniai turėjo prisiminti, kokios profesijos buvo pristatytos, kur jų galima mokytis, kokių asmeninių savybių reikia šių profesijų atstovams. Vyko įnirtinga kova. Į priekį trumpam buvo įsiveržusios beveik visos komandos, bet patys sumaniausi, greičiausi buvo penktokai. 1, 2 ir 3 vietų nugalėtojai buvo apdovanoti rašikliais, saldumynais. Neliko nuskriaustos ir likusios komandos, jiems taip pat atiteko saldžios dovanėlės. Pasidžiaugę savo gebėjimais, aptarę nesėkmes, visi išsiskirstė į klases.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Lapkričio 23 d. 5 ir 6 klasių mokinės dalyvavo Jovaro progimnazijoje vykusiame Šiaulių miesto progimnazijų ugdymo karjerai portmūšyje. Mokines labai smagiai nuteikė žaidimai, trumpas susipažinimas, komandų prisistatymai. Klausimai apie miesto įmones, profesijas privertė pagalvoti, ką gi mes žinome apie savo miesto įmones, juose dirbančių žmonių profesijas.  Nors aukščiausi įvertinimai protmūšyje išsilaikė tik kelis etapus, merginos nenusiminė,  o kalbėjo apie tai, kiek sužinojo, kaip buvo įdomu ir linksma bendraminčių būryje.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Lapkričio 22 d. Šiaulių arenoje vyko „Galimybių festivalis  TAVO PIN KODAS“. Renginys jaunimą pasitiko šūkiu „Ką Tu? Ką Šiauliuose?“ Jį organizavo Šiaulių valstybinė kolegija su savo draugais ir rėmėjais. Jame dalyvavo ir mūsų progimnazijos 8A ir 8B klasių mokiniai. Aštuntokai išgirdo žinomų žmonių pranešimus apie jų asmenines patirtis ieškant savo kelio, planuojant karjerą, aplankė interaktyvius įvairių organizacijų stendus, dalyvavo patirtinėse dirbtuvėse „Pajusk, patirk, išbandyk“, kur sužinojo ir pajuto, kokių su kūno pokyčiais susijusių sunkumų patiria senas žmogus. Merginos akimirką pabuvo meninio visažo modeliais užsiėmime „Iš pelenės – į princesę“, kur pamatė, kaip atliekamos skirtingos makiažo technikos.  

Mokiniai puikiai praleido laiką, daug sužinojo, pamatė, klausėsi grupės „Jauti“ pasirodymo.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Lapkričio 20 dieną 5, 6 ir 8 klasių mokinės vyko į Rėkyvos kirpyklą ,, Banga“ susipažinti su manikiūro meistrės profesija. Meistrė Justė  daugiau nei prieš 10 metų mokėsi mūsų mokykloje, o dabar sėkmingai dirba manikiūrininke. Merginos išgirdo, kur šios profesijos galima siekti, apžiūrėjo darbo vietą, priemones. Sužinojo, kad šis darbas reikalauja gebėjimo bendrauti, kantrumo, kūrybingumo, kad klientai jaustųsi patenkinti ir stilingi. Svarbu suprasti ir laikytis higienos taisyklių, siekiant užtikrinti klientų saugumą ir gerą sveikatą. Manikiūro industrijos tendencijos nuolat kinta, todėl svarbu būti pasirengusiam mokymuisi ir tobulėjimui. Padėkojusios Justei už šiltą ir jaukų priėmimą, moksleivės grįždamos diskutavo apie šios profesijos privalumus.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Lapkričio 13 dieną 6-8 klasių mokinės vyko į Šiaulių jaunųjų gamtininkų centrą susipažinti su jojimo trenerio profesija. Trenerė Inga pasakojo apie savo aistrą žirgams, prisiminė, kad jais domėjosi nuo pat vaikystės ir  dabar nori kuo daugiau sužinoti apie žirgus. Savo karjeros kelią pradėjo šioje įstaigoje, vėliau mokėsi Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre, kur įgijo žirgininkystės profesiją, stažavosi Airijoje ir Vokietijoje.  Grįžusi pradėjo dirbti Jaunųjų gamtininkų centro žirgyne ir, kad galėtų dirbti su mokiniais, teko studijuoti ir įgyti pedagogo profesiją. Mokinės sužinojo, kad dirbant šį darbą reikia ir veterinarijos žinių, nes žirgai serga, susižaloja, reikia pajusti, pamatyti jų savijautą, o dirbant su mokiniais – atsakyti ne tik už mokinį, bet ir už žirgą. Po pasakojimo mokinės aplankė žirgus, juos paglostė, pašėrė šienu, pamatė balnus, kamanas, žirgų priežiūros kasdienybę.

Dėkojame trenerei Ingai už šiltą priėmimą ir begalinę meilę savo profesijai. Tai supratome peržvelgę storą albumą. Jame užfiksuotos gražiausios akimirkos, pasiekimai.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Spalio 1-10 dienomis Rėkyvos bendruomenė dalyvavo gerumo akcijoje „Atverk duris pūkuotai širdžiai“. Džiugu, kad yra daug mokinių, tėvelių, mokytojų, kurie likimo nuskriaustus gyvūnus apdovanojo reikalingais daiktais, maistu. Spalio 11 d. padedant 4a ir 5 klasių mokiniams, visos gėrybės buvo pristatytos į gyvūnų globos namus „Binada“. Nuoširdžiausiai ačiū visiems prisidėjusiems prie gyvūnų geresnio gyvenimo.

Lapkričio 6 dieną pas 6 A klasės mokinius atvyko Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialo  vyr. bibliotekininkė Giedrė Butkutė. Ji šeštokams papasakojo, kokios bibliotekininko funkcijos, kaip atrodo jo darbo diena. Mokiniai sužinojo, kad bibliotekininkai skolina dokumentus, sistemina, apdoroja informaciją, vykdo užklausas, organizuoja edukacijas, parodas, neleidžia vartotojui pasiklysti informacijos sraute, prisideda prie visuomenės informacinio raštingumo. Norint tapti bibliotekininku, reikia rinktis informacijos ir komunikacijos mokslus. Galima mokytis Šiaulių valstybinėje kolegijoje (informacijos valdymo) arba studijuoti Vilniaus universitete  (bibliotekininkystė, informacijos mokslai).

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

2023 m. spalio 25 d. Progimnazijos ugdymo karjerai specialistė Nijolė Bacienė kartu su 7 klasės mokiniais lankėsi Šiaulių miesto savivaldybės Savarankiško gyvenimo namuose – nuvežė 60 žibintų. Juos pagamino 3–8 klasių mokiniai, padedami dailės ir technologijų mokytojos Daivos Rozgaitės-Udrienės. Rėkyviškių dovanoti žibintai papuošė Savarankiško gyvenimo namuose vykusią Žibintų šventę.

Žibintų dovanojimo akciją inicijavo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, prie kurios prisijungti buvo pakviesta Rėkyvos progimnazijos bendruomenė. 2023 m. spalio mėn. Progimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija ir Šiaulių miesto savivaldybės Savarankiško gyvenimo namais.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Spalio 9 dieną 8a ir 8b klasių mokinės lankėsi šalia progimnazijos esančiame viešbutyje-restorane ,, Žvejų užeiga“. Viešbučio – restorano vadovė Odeta pakvietė apsilankyti viešbutyje ir pasikalbėti su viešbučio administratore Sandra. Ji mokinėms papasakojo apie savo darbo dieną, paminėjo, jog svarbiausia, kad klientui būtų jauku šiame viešbutyje. O tam reikia įdėti nemažai pastangų: mokėti bendrauti keliomis kalbomis ir jau registruojant domėtis, ko klientas pageidautų, prižiūrėti, ar tinkamai sutvarkyti kambariai, pasirūpinti maitinimu, poilsiu. Vėliau merginos apsilankė virtuvėje. Iš pokalbio su virėjais sužinojo, kad virėjas nuolat turi kelti kvalifikaciją, domėtis naujomis maisto gaminimo technologijomis, receptais. Tai yra darbas ne tik fiziškai sunkus, bet ir reikalaujantis  kūrybiškumo, žinių apie maisto produktų derinimą, ruošimą. Prie baro mokinės kalbėjosi su barmenėmis, kurios patarė rinktis šią profesiją tiems mokiniams, kuriems patinka bendravimas, švara, estetika, stovimas darbas. Vadovė netgi pakvietė sulaukus 16 metų padirbėti šiame restorane barmeno padėjėjais, kad būtų lengviau apsispręsti, tinka ši profesija ar ne. Tiek daug sužinojusios, mokinės padėkojo už šiltą priėmimą, nuoširdų pokalbį ir palinkėjo sėkmės šiam draugiškam kolektyvui.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Spalio 2 ir 6 dienomis 8A ir 8B klasių mokiniai lankėsi mobilioje STEAM laboratorijoje, atvykusioje iš Kauno infobusu. Čia jie pamatė,  kaip kompiuterio pagalba parengiamas modelis, apdirbimo seka ir programa perkeliama į stakles, kuriomis gaminamos detalės, reikalingos automobilių pramonėje, medicinoje ir kitur.  Robotizuotos sistemos, 3D spausdintuvai labai palengvina įmonių darbus. Laboratorijos atstovai skatino aštuntokus domėtis metalo apdirbimo, inžinierių profesijomis, nes tai garantuoja geras karjeros galimybes. Savo jėgas mokiniai išbandė gamindami elektros energiją minant specialų dviratį. Pajuto, kokios jėgos reikia, kad pagamintum elektros vandeniui užvirti, muzikai pasiklausyti, patalpai apšviesti. Buvo  įdomu visa tai sužinoti ir malonu gauti saldžią  STEAM laboratorijos rėmėjų dovanėlę – rašiklius, lankstinukus apie robotų panaudojimą pramonės įmonėse. Dėkojame!
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Spalio 2 dieną 6A ir 8B klasės mokiniai lankėsi kirpykloje ,,Rėkyvos banga“, kur kirpėja Indrė Mickienė papasakojo apie savo profesiją. Ji paminėjo, kad žmonės, siekiantys įgyti kirpėjo profesiją,  darbo turės visada, o mokytis šio amato galima pradėti baigus 10 klasių arba 12 Šiaulių TMC Menų ir grožio paslaugų skyriuje. Norint tapti kirpėju, reikia, kad patiktų bendrauti su  įvairaus amžiaus žmonėmis, žinoti ir gebėti patarti bei paaiškinti, kaip prižiūrėti plaukus, koks kirpimas ar šukuosena tiktų, kelti kvalifikaciją, domėtis naujovėmis. Pasak jos, darbas įdomus ir pelningas, kai atrandi savo klientus, geriausias darbui skirtas priemones. Patrauklu ir tai, kad gali pasirinkti patogų darbo laiką.

Aštuntokai ir šeštokai uždavė daug klausimų apie savo plaukus, jų priežiūrą. Išgirdo ne tik puikius patarimus, bet ir teisingai, saugiai tiesino savo plaukus. Dėkojame Indrei už paskirtą laiką ir naudingas žinias.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Rugsėjo 27 dieną 6A, 7 ir 8B klasių mokinės lankėsi Rėkyvos vaistinėje ,,Camelia“, kur išgirdo labai įdomų vaistininko profesijos pristatymą. Farmacinės veiklos vadovė-vedėja vaistininkė Diana sakė, kad  pirmiausia reikia mėgti bendrauti su ligotais žmonėmis, neskubėti,  juos išklausyti, patarti sveikatos klausimais. Vaistininko darbas prasideda vos atidarius vaistinės duris,  kai reikia patikrinti, ar veikia IT priemonės, slaugos priemonės, užsakyti vaistus, priimti juos, sutvarkyti sąskaitas, stebėti, ar vaistinės patalpos atitinka reikalavimus (tinkama temperatūra ir drėgmė vaistams laikyti). Visą kitą laiką užima bendravimas su klientu, gydytojais. Vaistininkas nuolat atnaujina savo žinias ir kas penkmetį pratęsia savo licenciją atlikdamas testus. Besidomintiems vaistininko profesija pašnekovė patarė mokytis chemijos, biologijos, lietuvių kalbos, nes tai yra šios profesijos pagrindas. Farmacijos išsilavinimą turintis žmogus vaistinių tinkle gali save realizuoti skirtingose srityse: vaistų gamintojų atstovybėse, Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje, Valstybinėje ligonių kasoje, laboratorijose ir kitur. Diana paminėjo, kad vaistininko profesija pati seniausia,  ji visada buvo labai reikalinga, tokia bus ir ateityje.

Mokinės padėkojo vaistininkei Dianai už skirtą laiką ir naudingą informaciją apie vaistininko profesiją. Kai kurios svarstė, kad galbūt tai pirmas žingsnelis link farmacijos studijų.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Rugsėjo 25 dieną 7 ir 8A klasės mokinės lankėsi prekybos centre ,,KUBAS“, kur susipažino su pardavėjo-kasininko profesija.

Vyresnioji pardavėja  Danguolė leido kasoje aptarnauti pirkėjus, parodė, kaip patikrinti pinigus, kaip sužinoti, kiek kasoje pinigų, kokios operacijos atliktos. Ji nuoširdžiai kalbėjo, kad nemėgstantiems bendrauti, kultūringai elgtis, šis darbas nebus lengvas, o darbo diena prailgs. Pardavėjo profesijos patarė mokytis prekybos mokykloje, nes ten gaunama daug žinių apie prekybą, komerciją, tačiau pardavėju galima tapti ir pabuvus mokiniu parduotuvėje.

Parduotuvės vedėja Vitalija mokines vedžiojo po prekybos salę, parodė, kokius darbus atlieka pardavėjos–kasininkės (papildo lentynas, stebi prekių galiojimą laiką, nukainoja produktus arba juos išima iš prekybos, aptarnauja, konsultuoja pirkėjus). Prekių įvairove rūpinasi įvairių firmų vadybininkai. Jie nuolat papildo prekių asortimentą, pasiima netinkamas prekes. Iš kalbos mokinės suprato, kad kolektyvas labai draugiškas, vieni kitais pasitiki, padeda vieni kitiems bei turi galimybių tobulėti. Ačiū už šiltą priėmimą.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Rugsėjo 21 dieną keturi 8 b klasės mokiniai lankėsi Šiaulių techninės kūrybos centre, kur susipažino su socialinių medijų fotografo profesija. Mokytoja Simona supažindino su fotografijų stiliais, mokė eksperimentuoti su šviesa, kompozicija, kurti nuotraukų manipuliacijas, atrasti savo unikalų stilių. Mokiniai atliko praktinę užduotį, fotografavo savo sukurtas kompozicijas, aptarė savo patirtis. Dėkojame mokytojai Simonai Umaraitei už įkvėpimą kurtį grožį ir jį fiksuoti nuotraukose. 

Nijolė Bacienė, karjeros specialistė Živilė Steponavičienė, fotografijos būrelio vadovė. 

2023 m. gegužės 18 dieną 8 klasės mokiniai dalyvavo edukacijoje ,,Animacijos dirbtuvės“, kuri vyko Dailės galerijoje. Aštuntokai susipažino su trumpa užsienio ir Lietuvos animacijos istorija, lėlinės animacijos pradininko Vladislovo Starevičiaus animacijos fragmentais. Mokiniai susipažino su esminiais animacijos principais, mokėsi rengti scenarijų, scenografiją, kūrė pagrindinius veikėjus. Paktinio darbo metu mokiniai ,,stop kadro“ principu sukūrė animacinius filmukus, juos pristatė ir aptarė.
Mokytojos N. Bacienė, D. Narkienė.

2023 m. birželio 13 d. šeštokai lankėsi Šiaulių regioniniame valstybės archyve ir susipažino su archyvaro profesija. Archyvo atstovė priminė seniausius žmonijos laikus, kuomet žmonės informaciją užrašydavo hieroglifais, dantiraščiu ar piktogramomis. Mokiniai iššifravo užkoduotą sakinį, bandė įrišti dokumentus, dalyvavo Kahoot viktorinoje ir ieškojo įrašų saugykloje. Pasirodo, archyvaro profesija reikalauja daugybės kantrybės, atsakingumo ir kruopštumo.

Živilė Steponavičienė, 6 klasės vadovė.

Šiaulių Rėkyvos progimnazija dalyvauja profesinio veiklinimo iniciatyvoje „Šok į tėvų klumpes 2023“. Birželio 12 dieną Elžbietos tėtis pakvietė apsilankyti savo darbovietėje – UAB „Vonin Lithuania“. Šeštokus maloniai priėmė gamyklos vadovė Rūta. Mokiniai susipažino su įmonės erdvėmis, darbo vietomis, sužinojo, jog čia gaminami tvirčiausi žvejybiniai tinklai, tralai bei narvai, skirti auginti žuvims. Šioje gamykloje dirba operatoriai, tinklų gamintojai, kurie atlieka skirtingus, bet labai svarbius darbus.  Elžbietos tėtis papasakojo apie savo darbą ir pakvietė pačius iš virvių pagaminti žaislą savo augintiniui. Kam  sekėsi sunkiau, sulaukė pagalbos. Dėkojame UAB “Vonin Lithuania” vadovei ir Elžbietos tėčiui už supažindinimą su nauja profesija.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

kinologo profesiją, nurodė, kur vyksta mokymai, kokios asmeninės savybės kinologui būtinos. Papasakojo, kaip dresavimui parenkami šunys, kaip su jais dirbama. Visus  sužavėjo šuns Arčio  paklusnumas, žaismingumas, vykdomų komandų tikslumas.

Ugniagesio – gelbėtojo profesiją pristatė 7B klasės mokinės Jorilės tėtis. Jis į progimnaziją atvyko su komandos draugu ugniagesio mašina. Mokiniai sužinojo,  jog šiame darbe reikia greitos reakcijos, geros fizinės sveikatos bei ištvermės, kad šią profesiją galimą įgyti baigus 12 klasių Vilniaus ugniagesių gelbėtojų mokykloje. Pageidaujantys  išbandė  metalo pjaustymo įrangą, ugniagesio aprangą, gesino tariamą gaisrą. Nuoširdžiausias AČIŪ Tėjos ir Jorilės tėčiams.

Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Gegužės 22d. 7B ir 8 klasės mokiniai lankėsi ,, Desertų dirbtuvėse“. Prancūziškų desertų kūrėjas, šios desertinės savininkas Irmantas, papasakojo apie savo karjeros kelią, mokslus bei susidomėjimą desertais. Jam besimokant gimnazijoje atrodė, kad matematika, chemija nebus reikalinga, bet, pasirodo, negali žinoti, ko ateityje tau prireiks. Todėl skatino mokinius siekti kuo geresnių rezultatų, kelti sau ateities tikslus, išbandyti save įvairiose veiklose. Mokiniai su konditeriu puošė pyragaičius, sužinojo jų receptūrą, o vėliau vaišinosi jais gerdami skanią arbatą. Dėkojame Irmantui už šiltą priėmimą ir patarimus ne tik svajoti apie nuosavą verslą, bet ir atrasti jėgų jį išbandyti.
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

2023 m. gegužės 18 d. 1A klasės mokiniai apsilankė Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre, kur susitiko su būrelio „Kinologai“ vadove ir susipažino su kinologo profesija. Mokiniai aiškinosi, ar sunku prižiūrėti šunis, kokios priemonės reikalingos šuns higienai, transportavimui. Smagu buvo stebėti šuns dresiravimo pamokėlę ir patiems duoti „sėdėt“, „gulėt“ komandas. Po susitikimo visi patvirtino posakį: „Šuo – geriausias žmogaus draugas!“.
Mokytojos I. Grigelienė, Ž. Steponavičienė.

Progimnazijoje yra mokinių, kurie domisi gydytojo profesija, todėl gegužės 15 dieną šeši 7B-8 klasių mokiniai vyko į VŠĮ Rėkyvos ambulatoriją sužinoti, ką dirba šeimos gydytojas. Šeimos gydytoja Aurelija Bartkevičienė prisiminė, kad apie šią profesiją svajojo nuo antros klasės, ir paklausta apie gydytojo atlyginimą, nuoširdžiai šypsodamasi pasakė, kad apie atlyginimą nei tada, nei dabar per daug negalvojo ir šios profesijos į jokią kitą nekeistų. Šeimos gydytojas – pirmasis gydytojas, kuriam mikrorajono gyventojai patiki savo sveikatos problemas.  Tam reikalingos žinios, kurias gydytojas įgyja 10 metų mokydamasis aukštojoje mokykloje. Studijuojant tikslieji mokslai sudaro pagrindą. Gydytoju negalėtų būti žmogus, kuris nemėgsta bendrauti, bijo kraujo, nesidomi naujausiais mokslo pasiekimais. Mokiniai daug sužinojo apie asmenines savybes, reikalingas šiai profesijai, atliekamus darbus, padėkojo ir prašė leidimo stebėti nors vieną gydytojo darbo dieną. Gydytoja pažadėjo tai padaryti.
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Gegužės 15 dieną 6 klasės mokinės lankėsi Šiaulių miesto savivaldybės globos namuose norėdamos sužinoti, kokių profesijų atstovai dirba šioje įstaigoje. Vos įėję į patalpas pastebėjo jaukią aplinką, daug kruopščiai atliktų darbelių interjero papuošimui, nuotraukų. Apie savo profesiją sutiko papasakoti socialinės darbuotojos Jolanta ir Simona, kineziterapeutė  Justė, slaugytoja Asta. Rinktis šią profesiją turėtų žmonės, mėgstantys dirbti komandoje, kūrybingi, gebantys bendrauti su vyresnio amžiaus žmonėmis, pozityvūs, nebijantys iššūkių. Dirbant reikia pamiršti klientų amžių, jiems reikia mankštintis, skaityti, prisiminti savo pomėgius, todėl viską reikia daryti  kūrybiškai. Specialistės visą dieną praleidžia padėdamos senjorams oriai gyventi.  Socialinis darbuotojas dažnai yra pats artimiausias žmogus šios įstaigos gyventojams. Mokinės lankėsi globotinių kambariuose, buvo pakviestos savanoriauti, padėti senjorams kuo įdomiau praleisti dieną – piešti, lipdyti, skaityti, judėti lauke. Šeštokės padėkojo už nuoširdų bendravimą ir sutiko apsilankyti ir iš arčiau susipažinti su socialinio darbuotojo profesija.
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Gegužės 15 d. 3A klasės mokiniai lankėsi Šiaulių technologijų mokymo centre, susipažino su internero apipavidalintojo profesija. Vyko užsiėmimas “Plytelių mozaika”. Mokiniai mokėsi apdirbti įvairias keramikos medžiagas ir jas suklijuoti ant prieš tai paruošto paviršiaus, paskaičiuoti plotą, perpjauti plytelę. Sužinojo, kad mokymo centre mokoma dirbti ir kitomis medžiagomis (mediena, betonu, plytomis), dekoravimo priemonėmis.
Auklėtoja Ilona Kievišienė ir karjeros specialistė Živilė Steponavičienė.

2023 m. gegužės 2 d. Rėkyvos progimnazijos 2B klasės mokiniai lankėsi Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate. Mokiniai apžiūrėjo policijos uniformas, matavosi įvairių šalių dovanotas policininko kepures, išbandė tramdomąją kėdę, apžiūrėjo iš nusikaltėlių atimtus ginklus. Sužinojo, kam reikalingas ir kaip kuriamas fotorobotas. 
Mokytoja I.Rupšienė ir karjeros specialistė Ž. Steponavičienė.

Balandžio 28 dieną 7A ir 8 klasių mokiniai lankėsi kompanijoje „Telia“. Verslo vystymo padalinio vadovas Vytis Lembutis parodė darbo vietas, paaiškino, kuo užsiima čia dirbantys žmonės.  „Telia“ specialistai teikia pirminę pagalbą IT klausimais, užtikrina nuolatinių kompiuterinių darbo vietų priežiūrą, atnaujina operacines sistemas ir antivirusines programas, stebi IT sistemų sveikatą. Šiaulių „Telia“ padalinys yra 3 pagal dydį Lietuvoje,  jis atlieka daugiau nei 700 funkcijų. Darbuotojams sudarytos sąlygos ne tik dirbti, bet ir atgauti jėgas, pabendrauti poilsio zonose, kurių čia yra daug. Iš vadovo pasakojimo, mokiniai suprato, jog reikia gilinti žinias fizikos, matematikos, informacinių technologijų srityse ir nuosekliai siekti savo tikslo. Dėkojame vadovui už neįkainojamą patirtį. 
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė

Balandžio 27 dieną 7A klasės mokiniai vyko į UAB ,, Baltik vairas“  susipažinti su šioje įmonėje dirbančių darbuotojų profesija. Personalo vadovė Jūratė Sobutienė trumpai papasokojo apie įmonės istoriją, priminė, kokią teritoriją ji valdė iki 1993 metų. Tolimesnė kelionė vyko po dažymo, surinkimo, pakavimo, logistikos cechus. Visur nepriekaištinga tvarka, daug informacijos darbuotojams monitoriuose bei specialiuose stenduose. Mokiniai susipažino su dekoro klijuotojų, detalių komplektuotojų, dviračių detalių dažytojų, surinkėjų, kokybės kontrolierių profesijomis, pamatė jų darbo vietas. Septintokai sužinojo, kad norintiems tobulėti yra sudaromos geros sąlygos, atlyginimas priklauso nuo noro ir gebėjimo įsisavinti kuo daugiau darbui reikalingų įgūdžių.
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

2023 m. balandžio 26 d. Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 3B klasės mokiniai,  mokytoja I. Valatkevičienė ir karjeros specialistė Ž. Steponavičienė vyko į Šiaulių technologijų mokymo centrą, susipažino su kompiuterių specialisto profesija (OPA projektas). Vyko edukacija „Susipažinkime – kompiuteris“. Mokiniai susipažino su kompiuterio sandara ir išmoko virtualiai surinkti kompiuterį.
Mokytoja I. Valatkevičienė ir karjeros specialistė Ž. Steponavičienė

2023 m. balandžio 26 dieną 7A, 7B, 8 klasių mokiniai susitiko su projekto #EmpoweringGirls! Agentų Operacijų vadove Egle Stričkiene. Ji vaizdžiai papasakojo apie savo karjeros kelią, drąsino mokinius ryžtingiau rinktis savo karjerą be stereotipų, lavinti reikiamus įgūdžius, kurie padėtų jos siekti. Skatino domėtis technologijų, inžinerijos bei verslo sričių galimybėmis.
Bacienė Nijolė, ugdymo karjerai specialistė.

Balandžio 21 dieną Šiaulių Ragainės progimnazijoje vyko miesto progimnazijų ugdymo karjerai viktorina „Sėkmingos karjeros link“, kurioje mūsų mokyklai atstovo komanda: Emilija Karpinaitė ( 6 kl.), Armandas Meškauskas ( 6 kl.), Emilija Fiodorovaitė (7A kl.) ir Urtė Pladytė (7B kl.) Jos metu visi mokiniai turėjo galimybę parodyti savo žinias ir išmanymą atsakinėdami į klausimus „Kahoot“ platformoje. Dėkojame organizatoriams už puikiai praleistą laiką.
Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

2023 m. balandžio 18 d. Šiaulių Rėkyvos progimnazijos ketvirtokai ir mokytojos V. Nečajeva, V. Ravkienė vyko į Šiaulių technologijų mokymo centrą, susipažino su dailiųjų tekstilės dirbinių gamintojo profesija (OPA projektas). Vyko edukacija „Aksesuarų gamyba iš įvairių medžiagų“. Mokiniai tobulino siuvimo įgūdžius, gamino sagę ir ją dekoravo. Dėkojame edukacijos vadovei Astai.

2023 m. vasario 28 dieną 6 klasės mokiniai apsilankė UAB „VENTA.LT” įmonėje. Jos veikla – šiuolaikiški ir kokybiški baldai: kėdžių ir stalų gamyba iš natūralaus medžio. Jų šūkis – ,,Reikiamos kokybės, reikiamo kiekio, reikiamu laiku už reikiamą kainą“. Mokiniai, keliaudami po įmonės gamybines patalpas, stebėjo darbą nuo pradinės medžiagos iki išbaigto produkto, jo supakavimo ir sandėliavimo. Šeštokus stebino profesijų įvairovė, švara bei tvarka, dėmesys darbuotojams, informacijos pateikimas. Ekskursijos pabaigoje nusifotografavo prie istorinės kėdžių sienos. Nuoširdžiai dėkojame pardavimo skyriaus vadovei Rimai ir saugos inžinierei Jovitai už įdomią pažintinę ekskursiją ir dovanas. Mokytojos R. Mikučiauskienė ir N. Bacienė.

Vasario 27 dieną 2A klasės mokiniai vyko į Šiaulių apskrities Priešgaisrinę gelbėjimo stotį. Vizito metu vaikai sužinojo apie ugniagesių gelbėtojų darbą, susipažino su pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis bei specialia gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų technika. Pasimatavo ugniagesio gelbėtojo aprangą, apsilankė poilsio kambaryje, sporto salėje ir padarė išvadą, jog šios profesijos atstovas turi būti tvirtas, stiprus, greitai priimantis teisingus sprendimus. Mokytojos V. Tunikaitytė, N. Bacienė.

2023 m. vasario 9 d. Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 5A klasės mokiniai svečiavosi UAB “Laurema”, kur susipažino su reklamos, lipdukų, tatuiruočių projektavimu ir gamyba. Mokinius sužavėjo įmonės interjeras, įvairūs įrenginiai ir darbuotojų poilsio vietos. Pakeliui aplankė VšĮ “Binada” globotinius, palepindami juos skaniukais. Mokytoja Daiva Rozgaitė-Udrienė.

Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 3A klasės mokiniai 2023 m. vasario 6 dieną lankėsi Valstybiniame Šiaulių dramos teatre ne kaip žiūrovai. Mokiniai susipažino su teatro darbuotojų profesijomis ir turėjo galimybę pavaikščioti po teatro užkulisius. Ekskursiją vedė aktorė Inga Jarkova Bučienė. Trečiokams pasivaikščiojimas po dekoracijų dirbtuves, grimo kambarius, kostiumų sandėlį padėjo suvokti, kaip gimsta spektaklis ir kiek žmonių dalyvauja jo kūrime. Ekskursiją vedusi aktorė leido mokiniams pasimatuoti perukus, skrybėlaites. Netradicinė pažintis su teatru, padės mokiniams kitaip pažvelgti į teatrą ir jie galbūt čia sugrįš kaip žiūrovai. Mokytoja Ilona Kievišienė.

2023 m. vasario 2 d. Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 4A klasės mokiniai lankėsi VU Šiaulių Akademijos Botanikos sode. Apžiūrėjo kaip augalai žiemoja. Vėliau ketvirtokai dalyvavo edukacijoje “Senieji amatai- Užgavėnių kaukės”, kur susipažino su Užgavėnių papročiais, sužinojo, kaip anksčiau meistrai gamino, drožė kaukes. Mokiniai patys sukūrė ekologiškų Užgavėnių kaukių iš gamtinės medžiagos. Mokytoja Vita Ravkienė.

2023 m. sausio 23 d. Rėkyvos progimnazijos 2B klasės mokiniai lankėsi Šiaulių Dramos teatre. Čia juos pasitiko aktorė Nomeda Bėčiūtė, kuri pravedė ekskursiją po dramos teatrą, supažindino su aktoriaus profesija. Mokiniai sužinojo, kad teatre dirba siuvėjai, grimuotojai, dekoracijų kūrėjai ir dar daug kitų profesijų atstovų. Antrokai buvo sužavėti kaukių gausa ir įvairumu. Mokytoja Ingrida Rupšienė.

Sausio 19 dieną 8 klasės mokiniai susipažino su UAB „Cherry Servers” veikla. Tai informacinių technologijų kompanija, užsiimanti debesijos paslaugomis, sėkmingai dirbanti 22 metus. Direktoriaus pavaduotojas Marius papasakojo, kad jų kolektyve yra 40 darbuotojų: tai buhalteriai, IT specialistai, programuotojai, pirkimų, pardavimų vadybininkai , valytoja. Darbuotojai labai vertinami už indėlį į kompaniją, gebėjimą dirbti komondoje. Paminėjo, ką verta studijuoti, norint siekti sėkmingos karjeros, paaiškino, kokių asmeninių savybių reikalauja iš darbutojų. Į klausimą, ką rinktųsi – mėgstamą darbą ar pinigus – pajuokavo, kad žino tik vieną variantą – patinkančią veiklą, o apie darbą dėl pinigų net nenutuokia. Labai įdomiai pasakojo apie savo karjeros kelią, skatino mokinius domėtis kuo įvairesniais dalykais, daugiau pasitikėti savimi, išbandyti save skirtingose veiklose. Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Sausio 18 dieną progimnazijoje lankėsi UAB „Busturas“ Plėtros ir marketingo skyriaus vadovė Raimonda Pelutienė. Ji 7A klasės mokiniams papasakojo apie įmonėje dirbančiųjų profesijas. Įmonė savo veiklą vykdo jau daugiau nei 60 metų. Joje dirba vadybininkai,buhalteriai, inžinieriai, mechanikai, IT specialistai, dizainerė. Kaip pajuokavo Raimonda, visi dirba tik tam, kad vairuotojai sėkmingai atliktų savo darbą – pavėžėtų Šiaulių gyventojus bei svečius . Įmonė savo darbuotojams sudaro sąlygas mokytis, turiningai praleisti laiką: organizuoja išvykas į operos ir baleto teatrą, į Nidą, kviečia į koncertus Šiaulių arenoje, skatina darbuotojus prisidėti prie kraujo donorystės. Minėdami dieną be automobilio organizuoja lenktynes įvairiomis transporto priemonėmis. Mokiniams buvo įdomu sužinoti, kaip susigrąžinti pamestus daiktus, kokios nuolaidos taikomos naudojantis ŠiauliaiBus programėle, kiek uždirba įmonėje dirbantys įvairių profesijų atstovai. Nijolė Bacienė, ugdymo karjerai specialistė.

Skip to content